در معنی نبی دو احتمال وجود دارد یکی اینکه از نبو النبوَة و النباوة باشد که به معنی ارتفاع و بالا رفتن است.(1) علت این اطلاق این است که مقام و منزلت و شرافت او از سایر مخلوقات بالاتر است، دلیل این عده که قائل به معنای رفعت برای نبی شدند روایتی است که در الفائق زمخشری نقل شده که:قیل له صلّی الله علیه و آله و سلّم یا نبیء الله فقال: لا تنبر باسمی فانما انا نبیَّ الله یعنی:(به رسول خدا صلی الله علیه و آله عرض کردند یا نبیء الله ایشان فرمودند ما جماعت قریش هستیم نام مرا همزه نده و روایت شده که مردی ایشان را نبیء الله صدا زد ایشان فرمودمن فقط نبیّ الله هستم نه نبیء الله.)(2) و همچنین روایت شده در تفسیر تبیان شیخ طوسی رضوان الله تعالی علیه که: بعضهم قال یا نبیء الله فقال لستُ بنیء الله و لکنّی نبیّ الله. شیخ این روایت را تضعیف میکند و قرینه ای برای این تضعیف می آورد که در مدح رسول خدا گفته شده یا خاتم النباء و انکاری صورت نگرفته.(3) در هر حال دلالت این حدیث نمی تواند برای این باشد، زیرا عده ای از مغرضین از کلام یا نبیءالله اراده(خارج من المکه الی المدینه را میکردند(زیرا از معانی آن خارج من الارض الی الارض میباشد به علت شباهتی که با خبر از جهت خارج شدن از جایی به جایی دارد.(4))برای جلوگیری از سوءاستفاده آنان این امر واقع شده، بنابراین با فرض پذیرفتن این روایات این دلیل برای این معنی صالح نیست. دلیل دیگر آنان این است که در قرآن کریم سوره مبارکه مریم آیه 57 آمده: و آذکر فی الکتاب ادریساً انّه کان صدیقاً و نبیّاً * و رفعناه مکاناً علیاً» و از این آیه شریفه برداشت کرده اند که نبی دلالت بر رفعت می کند.

ادامه مطلب

پژوهشی در معنی لغوی نبی

الله ,نبیء ,معنی ,نبی ,دلیل ,روایت ,نبیء الله ,که در ,است که ,یا نبیء ,برای این

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

وبلاگ تخصصی حاج حامد شاکرنژاد تیپ شخصیتی INFJ آی ان اف جِی هر چی که بخوای فضای اجتماعی بهترین سایت فروشگاه اینترنتی قاصدک طلایی وکالت در دعاوی شهرداری ها و دیوان عدالت nasihatcon احتمال اینکه خودم باشم مطالب اینترنتی